Prichádza jar a s ňou nová bežecká sezóna. Tak dúfam, že si od Ježiška dostal poriadne tenisky a do Nového roka si vybehol správnou nohou. Behanie je in. Poslednou dobou sa mi zdá, že behajú všetci, bez ohľadu na pohlavie, vek, národnosť alebo príjem.

Ako decko som behanie neznášala. Teraz ho k životu potrebujem. Nie som bežec na dlhé trate, dokonca ani veľmi dobrý bežec. Ale niekedy ma zasiahne silná potreba obuť si tenisky a bežať. Nie na čas, alebo na vzdialenosť. Proste len bežať kým mi dych stačí, cítiť silu v nohách a voľnosť v srdci.

Prečo beháš ty? 

Ľudia majú rôzne motivácie, no často majú aj rôzne výhovorky prečo neísť behať. A ak už nemáš v zásobe žiadne výhovorky, skús v rámci pracovnej prokrastinácie tento blog – 365 ospravedlnení prečo nebehať (naša obľúbená je October 28, 2013).

bratislava

Kde vybehnúť v Bratislave?

Ak je tvoja jediná výhovorka, že nevieš kam máš ísť behať, tu je pár bratislavských tipov:

  1. Železná studienka, Kačín, Koliba – ak preferuješ beh v prírode, nevadí ti, ak si trocha zašpiníš tenisky, ale hlavne nechceš dýchať smog, tieto tri prepojené miesta sú pre teba ideálne. Každý si tam nájde tú svoju trasu od začiatočníkov po náročnejších bežcov. Ak máš rád svoj pokoj, odporúčam sobotu skoro ráno, keď Bratislava po prehýrenej noci ešte dospáva.
  2. Promenáda/hrádza – načo je nám Dunaj ak ho nevyužijeme, že? Ak máte radi ruch mesta, ale nechcete sa vyhýbať autám a nechať svaly chladnúť na semafóroch bežte popri Dunaji. Ak pre teba beh nie je len o športe ale aj o socializácii, na strane River Parku občas stretnete zaujímavé indivíduá, odporúčam piatky podvečer.
  3. Ešte zopár sídliskových typov, tak v Petržke je to Draždiak (sama neviem, mám to od ruky), a potom ťažká klasika ako Štrkovecké jazero, kde po rokoch stretnete spolužiakov zo základky ako zhadzujú vianočné kilá alebo tartan na Nevädzke či na Lafranconi.

Ak sa ti zunuje behať po Bratislave, urob si výlet do Senca. pre mňa je to najväčší relax v sobotu ráno, keď sa nikde ani lístok nepohne, človek nemusí behať dokola ako škrečok ale dá si jeden poriadky 6K okruh a potom sa môžete vybahniť v aquaparku. Dokonalý deň.

kardio srdce

V zdravom tele zdravý duch

Veľa ľudí má v dnešnej dobe problémy s kĺbmi, krížami, väzmi a pod. Vtedy je asi na mieste položiť si otázku, či ti beh bude viac prospievať alebo škodiť. No nie len vtedy. Ja by som tiež nemala príliš behať, kvôli kĺbom, operovanému kolenu, nestabilným väzom v členkoch a pod. Ale taký umiernený beh si neodpustím.

Pravdou však je, že na to, aby si mohol behať musíš byť fit. Telo musí byť pripravené, aby zvládlo záťaž, aby ti kolená a členky držali pokope a aby si sa nezranil. Nechci byť hneď maratóncom, a neporovnávaj sa s ostanými. Každý má svoje tempo zlepšovania sa. Ak chceš byť dobrým bežcom, striedaj beh s funkčným silovým tréningom, najlepšie pod dohľadom nejakého odborníka. Keď budeš mať stabilné a pevné telo, aj beh ti pôjde viac od ruky, a to bez toho, že by si sa zranil.

pod behat s timom podporsport.sk

Pripraviť sa, pozór, štart!

Ešte máš 3 týždne, aby si natrénoval na Národný Beh Devín, ktorý sa koná 10. apríla v Bratislave. My by sme Ťa tam radi pozvali. Ak chceš, môžeš bežať za team PODPORŠPORT.SK, dostaneš tričko a stretneš sa so športovcom z pilotného projektu. Stačí ak v prihlasovacom formulári vyplníš, že bežíš za team PODPORŠPORT.SK, a klikneš, že sa zúčastníš udalosti na FB. Tešíme sa na Teba! :-)

(domi)