Naším dlhodobým cieľom je, aby sa ľudia o športovcoch dozvedeli trocha viac. Ako žijú, čo robia a ako sa im darí. Stále si myslím, že šport patrí k životu každého človeka. Deti sa nerodia s tým, že ich šport nebaví. Stále je to o rodičoch, o čase a prioritách. Šport nemusí byť len voľnočasovou aktivitou (a aj to nie je vždy!), je to skvelý učiteľ. Športová aktivita je dôležitá v socializačnom procese, učí disciplíne, vytrvalosti, a prináša radosť. Problémom je, že veľa ľudí nešportuje vôbec, nieto na vrcholovej úrovni. Potom sa veľmi ťažko vysvetľuje, prečo by mal človek športovcov podporovať. Ako jediné východisko vidím priblížiť ľuďom šport a najmä deťom, nech si to vyskúšajú na vlastnej koži. Deti majú čarovnú moc. Keď ich šport baví, rodičia sa začnú zaujímať tiež a toto je presne to, čo potrebujeme.

V okolí športovcov sa pohybujem celý život. Keďže som kvôli športu precestovala takmer celú Európu a stretávala sa so športovcami z iných krajín, mala som možnosť zistiť, ako to funguje v iných krajinách. Nechcem nadávať na systém, (to robím medzi svojimi pri káve po ťažkom dni), pretože ani v okolitých krajinách nie je všetko ideálne. Ale všimla som si markantný rozdiel vo vnímaní športovcov okolím.

Veľa mladých ľudí končí so športom okolo 18. roku života. Je to čas, keď mladí športovci prechádzajú od juniorov k dospelým. Často sa rozhodnú so športom skončiť, lebo je to časovo a finančne náročné a rodičia nevládzu platiť športové výdavky donekonečna. Takisto je to obdobie, kedy sa ľudia rozhodujú medzi vzdelaním, prácou a športom. Zdá sa mi nepochopiteľné, prečo by sa športovec mal rozhodovať medzi vzdelaním a športom a uvažovať nad prácou, keď je možné oboje.

Počas môjho štúdia na vysokej som sa stretla s viacerými komplikáciami. Jednoducho nebolo možné skĺbiť plnohodnotné vzdelávanie so športovou kariérou. Športová kariéra paralelne so štúdiom by športovcom zabezpečila oveľa lepšie vyhliadky do budúcnosti napr. v prípade zranenia. A podpora zo strany školy by športovcovi jednoznačne uľahčila život a pridala motiváciu. Inde to tak funguje, tak nechápem prečo nie u nás. Čo sa týka práce, je veľmi smutné, keď musí športovec myslieť aj na iné veci ako je športový výkon. Pretože to je jeho práca. Ak musí energiu venovať aj inej práci, aby prežil, jeho výkony sa nedajú porovnávať so súpermi, ktorí tieto záležitosti neriešia. Podporšport.sk by mal aspoň trochu zjednodušiť prístup k financiám a odbremeniť športovca od neefektívneho zháňania peňazí.

(domi)